24-01-2020

На місцеві вибори  2020 року Рівненщина має вийти з новим адміністративно-територіальним устроєм

Сьогодні відбулося перше засідання робочої групи з формування нового плану адміністративно- територіального устрою Рівненської області. Керівники області, районів, міст, голови сільських рад та ОТГ, експерти з питань місцевого самоврядування зібралися на нараду, щоб обговорити проект нової моделі формування громад базового рівня, яку запропоновало Міністерство розвитку громад та територій України. Свої думки з цього приводу висловили  перший заступник голови обласної ради Сергій Свисталюк та голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування, розвитку територій та європейської інтеграції Валентин Крока, які увійшли до робочої групи.

20 грудня 2019 року внесено зміни до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».  Після чого на обласні державні адміністрації покладено обов’язки переглянути затверджені раніше перспективні плани, зважаючи на нові критерії оцінки спроможності кожної ОТГ.

Так обов’язковими умовами, які визначають рівень спроможності громади, визначено такі:

- чисельність населення, яке постійно проживає на території  громади (не менше 5 тисяч);

- чисельність дітей шкільного віку, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах, які розташовані на території громади;

- площа території;

- індекс податкоспроможності бюджету громади;

- частка місцевих податків та зборів у доходах бюджету громади.

Відтак рівень спроможності визначається за сумою вказаних критерії і може бути низьким, середнім та високим. Високий рівень спроможності оцінюється у 5.

Відтепер кожну вже створену ОТГ, а також ті, які планують створити, інспектуватимуть за цими параметрами.

Згідно з проектом нового адміністративно-територіального устрою, який презентували сьогодні, на базі трьох районів можуть створити три окремі ОТГ: Березнівську, Корецьку та Острозьку.

Найбільший за територією та чисельністю населення Сарненський район може складатися з шести об’єднаних територіальних громад: Сарненської ОТГ, Клесівської ОТГ, Кричильської ОТГ, Вирівської ОТГ, Немовицької ОТГ та Степанської ОТГ.

Для Дубенського району наразі розглядається два варіанти поділу на ОТГ. За першим  - це Дубенська ОТГ, Привільненська ОТГ та Смизька ОТГ. За другим  - до цих трьох може додатися ще Семидубська ОТГ.

Радивилівський район, за планом, поділено на три ОТГ: Радивилівську, Крупецьку та Козинську.

По дві ОТГ заплановано в Демидівському та Млинівському районах. Зокрема, це Демидівська та Боремельська ОТГ, а також Млинівська ОТГ та Острожецька ОТГ.   

Костопільський район ймовірно складатиметься з чотирьох громад: Костопільської ОТГ, Малолюбашанської ОТГ, Деражненської ОТГ та Головинськох ОТГ.

До Бугринської та Бабинської ОТГ в Гощанському районі може додатися ще Гощанська ОТГ.

У Здолбунівському поки йдеться про дві ОТГ: Здолбунівську та Мізоцьку.

Що ж до північних районів Рівненщини, то новий перспективний для цих територій виглядає так:

Володимирецький район – Володимирецька та Вараська ОТГ;

Зарічненський район – Зарічненська та Локницька ОТГ;

Рокитнівський район – Рокитнівська та Березівська ОТГ;

Дубровицький район – Висоцька, Миляцька та Дубровицька ОТГ.

У ході обговорення чи не найбільше дискусій виникло навколо адміністративно-територіального поділу в Рівненському районі. Тут досі немає злагодженої позиції щодо того, які населені пункти будуть приєднані до Рівного, а які готові об’єднатися та створити ОТГ.

Крім того, свої зауваження та пропозиції до представленого на нараді нового проекту перспективного плану  мали керівники й інших районів, ОТГ та деякі сільські голови.

Аби врахувати бачення ситуації на місцях та інтереси жителів громад, члени робочої групи доручили керівникам усіх районів до середини наступного тижня зібрати та узгодити всі пропозиції щодо нового перспективного плану.  

Після чого робоча група збереться знову.  Тим паче, що Кабінет Міністрів поставив перед керівниками областей завдання до місцевих виборів, які мають відбутися цьогоріч у жовтні, завершити формування нового адміністративно-територіального устрою.