04-02-2025

Колективи двох обласних бібліотек отримали Почесні відзнаки

Ці найвищі нагороди Рівненської обласної ради вручили з нагоди 85-річчя закладів: Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки та Рівненської обласної бібліотеки для дітей.

З нагоди ювілею книгозбірень в органній залі зібралися бібліотекарі області, друзі та партнери, представники влади. Від Рівненської обласної ради книгарів привітав заступник голови Олексій Бучинський.

Більше фото з урочистостей  - за посиланням

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека та Рівненська обласна бібліотека для дітей – це найбільші публічні книгозбірні Рівненщини. У фондах РОУНБ зберігається понад 450 тис. примірників, зареєстровано більше 12 тис. читачів. У 2024 році в бібліотеці на Лебединці, як її називають рівняни, відбулося 1653 культурно-просвітницькі заходи, а кількість відвідувань склала понад 139 тис.

Про вагомі цифри розповідають і в обласній бібліотеці для дітей. Заклад об’єднує 18 тис. читачів, а у фондах налічується понад 150 тис. книг. Це не лише друковані видання, а й електронні книги й аудіовізуальні матеріали. Торік бібліотеку відвідали 115 тис. дітей. Тут не лише видають книги для читання, а й постійно проводять цікаві та пізнавальні заходи для малечі: це презентації книг, спілкування з дитячими письменниками, майстер-класи, вікторини на літературознавчі теми, тематичні заходи до важливих в історії України, Рівного та області дат. Читачі книгозбірні постійно беруть участь в літературних конкурсах.

Ось ще кілька цікавих фактів про обласні бібліотеки. Перше приміщення дитячої книгозбірні знаходилося на вул. Сенаторській, 17 (сьогодні – це вул. Драгоманова). Під час Другої світової війни та німецької окупації діяльність бібліотеки, як і більшості закладів культури Рівного, припинили. Більше того, весь книжковий фонд було спалено. Через три роки, у листопаді 1944-го бібліотека відновила роботу вже у знайомому сучасникам приміщенні на вул. С.Петлюри, 27, де на початках займала другий поверх (на першому розташовувалась обласна бібліотека для дорослих). З 1981-го дитяча книгозбірня розширила свою діяльність і отримала ще одне приміщення - на проспекті Миру, 16, яке також знайоме сучасникам.

Чотириповерхову будівлю на вул. Олександра Борисенка частіше називають «бібліотека на Лебединці». В це приміщення площею 5 тис. кв м  обласна книгозбірня переїхала в 1981 році. Заснована ж книгозбірня в лютому 1940 року. Тоді книжковий фонд складався з конфіскованих видань приватних бібліотек, бібліотеки князів Любомирських, міського музею, польської гімназії, польської бібліотеки вчителя, повітового відділу молодіжної освітянської та поліцейської бібліотек.

На жаль, в часи Другої світової більшість книжкого фонду було знищено. З 30 тис. видань вціліли лише 2,5 тис., які зберігаються у фондах дотепер.

В бібліотеці особливо пишаються фондом рідкісних і цінних книг. До нього увійшли видання XVIII-ХІХ та початку ХХ ст.ст.  – загалом понад 2 тис. примірників. У 70-х роках минулого століття тут також створили відділ літератури іноземними мовами. Гордість відділу - рідкісні видання творів О. Бальзака, Дж. Байрона, У. Теккерея, Ж. Санд, А. Доде, ілюстровані книги із серії «Музеї європейського мистецтва».

Діджиталізація – ще один напрямок роботи бібліотеки на Лебединці. Тут зібрано понад 635 тис. бібліографічних записів та повних текстів документів. Успішно реалізовується проєкт «Рівне та рівняни у фотографіях. #Цифрова_пам’ять_Рівного», завдяки якому оцифровано 827 світлин кінця XIX – поч. XXI ст.ст. Це фото з сімейних архівів рівнян, які розповідають про життя міста та його жителів.