16-07-2025
Історію та культуру Рівненщини представили на міжрегіональному заході з нагоди Дня української державності
Йдеться про IV суспільно-наукову платформу «Хрещення. Становлення. Перемога», яка відбулася в Хмельницькому і була присвячена питанням збереження культурних витоків державотворення.
Рівненщину на заході представили директори кількох комунальних закладів обласної ради: Рівненського обласного краєзнавчого музею, Рівненського обласного центру народної творчості та Культурно-археологічного центру «Пересопниця».
Останній, зокрема, поділився досвідом реалізації грантового проєкту, який дав можливість проводити на території центру важливі археологічні дослідження. Окрему увагу Іван Солодуха приділив питанню реабілітації захисників та захисниць через залученість до вивчення історії та культури рідного краю.
"Народні традиції як інструмент пам'яті" – такою була тема виступу директорки обласного центру народної творчості Ірина Рачковська. Учасникам платформи вона розповіла про напрацювання закладу щодо того, як через традиційну культуру можна формувати культуру пам'яті. Зокрема, про роботу центру в напрямку збереження та популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини Рівненського Полісся таких як «Водіння куста» та «Наряджання могильних хрестів». Також йшлося про ініціативу «Код пам’яті», яку реалізовують на Рівненщині до Дня вишиванки, головними експонатами тут є вишиті сорочками загиблих військових, а героями – їхні родини.
Про одну із найвпливовіших династій XIV–XVII століття - князів Острозьких, учасникам заходу розповіла керівниця Рівненського обласної краєзнавчого музею Алла Жижкевич. Різні покоління цієї родини зробили вагомий внесок у розвиток української культури, духовності, збереження історії та завжди були прикладом державницького мислення.
Директорка музею окремо зупинилася на такій історичній події як битва під Оршею 1514 року, учасником якої був князь Костянтин Іванович Острозький. Перемога в цій битві тоді зупинила наступ москви на захід. Сьогодні в Рівненському обласному краєзнавчому музеї можна побачити відреставровану картину авторства Юзефа Меціни-Кжеша, присвячену цій битві.
А вже у вересні цього року переможній битві під Оршею присвятять новий виставковий проєкт «Орша 1514: Тріумф волі і єдності», який реалізовує Державний історико-культурний заповідник м.Острог спільно з іншими закладами культури Рівненщини.
Як зауважив голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, цьогорічна платформа «Хрещення. Становлення. Перемога», відбулася в рамках виконання Меморандуму, який Рівненщина торік підписала з Хмельницькою обласною радою. Нагадаємо, що документ передбачає поглиблення співпраці областей у соціально-економічній та гуманітарній сферах. Так, цьогорічна зустріч об’єднала регіони-партнери у спільному баченні національного відродження, збереження традицій та посилення горизонтальних зв’язків між громадами.
Окрім Рівненщини, до платформи долучилися Сумська, Волинська, Закарпатська, Тернопільська та Чернівецька області.