24-05-2021

Енергоменеджмент, теплі кредити та «енергоефективні премії»: представникам ТГ розповіли про інструменти енергоефективності

У територіальних громадах можуть скористатися низкою інструментів енергоефективності, аби підвищити рівень енергоощадності та зекономити бюджетні кошти. Про енергоефективну політику громад як інструмент перетворення поточних видатків на капітальні йшлося сьогодні під час засідання Координаційно-консультативної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради.

У сучасних умовах громади мають змогу  залучити приватні інвестиції у термомодернізацію бюджетних установ – про це учасникам заходу розповів голова Асоціації енергосервісних компаній України Олексій Корчміт. Наразі в Україні вже укладено 552 ЕСКО-договори  на загальну суму понад 1,25 млрд грн. При цьому близько 90% ЕСКО (енергосервісних контрактів) реалізують у навчальних закладах. Олексій Корчміт роз’яснив учасникам коордради механізм реалізації енергосервісу для бюджетних установ, зауваживши, що в Асоціації енергосервісних компаній України готові допомогти підготувати всі необхідні документи.

Енергоменеджмент, енергомоніторинг, «енергоефективна премія» - ці інструменти є дієвими методами для забезпечення економії енергоресурсу та, відповідно, бюджетних коштів. Як зазначила начальник Управління низьковуглецевого розвитку Держенергоефективності Тамара Буренко,  енергомоніторинг - це системи збору, обробки і аналізу інформації про споживання енергетичних ресурсів. Контроль отриманих даних і правильне управління ними дасть змогу не лише забезпечити економію ресурсів, а й спланувати нові енергоощадні заходи. Відтак елементарні дії громадян, спрямовані на економію ресурсів, як то вчасно вимкнене світло, дадуть змогу забезпечити економію у 5-8%. Тому у громадах важливо розробити ефективну енергетичну політику та чітко контролювати усі процеси.

Понад те, у проєкті закону «Про енергоефективність», серед іншого, зазначено, що обов’язковою умовою отримання державної підтримки на впровадження заходів з енергоефективності органами місцевого самоврядування є функціонування системи енергоменеджменту у таких органах.

Дієвим інструментом є так звана «енергоефективна премія», яку можна виплачувати з досягнутої у результаті енергоменеджменту економії. Матеріальне заохочення працівників стимулюватиме їх до ретельного втілення заходів з енергоощадності.

Ще один механізм, спрямований на забезпечення енергоефективності,  - так звана програма «теплих кредитів», на фінансування якої цьогоріч передбачено спрямувати 150 млн грн. Тож представників громад закликали не лише популяризувати можливості використання цих коштів, а й долучатися до співфінансування цієї програми.

- Наш досвід свідчить: там, де співфінансується нехай навіть невеликий відсоток у межах відповідних місцевих програм, попит на такі кредити серед населення набагато більший. Загалом же Рівненщина посідає 4-5 місце за рівнем використання інструментів енергоефективності у країні.  Та якщо у громадах діятимуть власні програми співфінансування заходів з енергоефективності,  то результати можуть бути ще кращими, - зауважив Олексій Корчміт.