11-07-2025

«Духовний щит України»: в обласному музеї запрацювала виставка унікальних реліквій Рівненщини

Експозиція складається з двох частин. Перша — це виставка священних артефактів, які протягом століть були свідками історичних подій нашого краю. Друга — живописні полотна рівненських художників, на яких зображено духовні святині Волині.

«Кожна ікона і кожен хрест, які ви бачите, є доказом того, що знищити духовність українців неможливо. Вона зберігається не лише в храмах і музейних фондах, а передусім — у наших серцях», — зазначила на відкритті директорка музею Алла Жижкевич.

В експозиції представлені хрести, ікони та розп’яття XVIII століття, потир, вишита хоругва — предмети, які стали духовними символами та оберегами у важкі часи.

За словами завідувачки сектору мистецтв Тетяни Міненко, серед особливо цінних експонатів — фотокопія ікони «Богородиця Одигітрія» XIII століття, одна з найдавніших Богородичних ікон України. Її оригінал зараз перебуває на реставрації у Львові.

Також представлено анти́мінси — святині, які є головним атрибутом кожної церкви та зазвичай недоступні для мирян.

Археологи, роками досліджуючи територію Рівненщини, знаходили ці сакральні речі на місцях колишніх церков та християнських поховань.  

Є тут також «Ікона святої Трійці Старозавітної», що вирізняється стилістикою написання, характерною для Волині, «Ікона святого Миколая» — знакова для українського народу, як образ захисника та рятівника, факсимільна копія Пересопницького Євангелія та Острозька Біблія — символи української писемності й духовності.

Серед незвичних експонатів — ікона, виконана шрифтом Брайля.

«Ці предмети ставали духовним щитом українців у часи випробувань. Мова, церква, релігія — ті основи, через які наш народ завжди визначав свою ідентичність», — підкреслила Тетяна Міненко.

Діятиме виставка до середини серпня.