17-12-2024

До Рівного після реставрації повернулася картина "Битва під Оршею"

Автором історичного полотна є польський живописець Юзеф Менціна-Кжеш. Робота датується 1884 роком. Окрім іншого, про цінність картини свідчить той факт, що за неї митець отримав стипендію на навчання в Парижі.

Довгий час полотно зберігалося у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Однак, як саме воно сюди потрапило, точних відомостей немає. Єдине, що відомо, - картина була серед експонатів музею вже в грудні 1941 року, оскільки фігурує в описі музейних речей того часу. В період Другої світової війни вона перебувала в одному з готелів міста, а у 1946- му повернулася до музею.

З плином часу робота польського художника зазнала пошкоджень, тож потребувала реставрації. У листопаді 2020 року наш музей підписав угоду з Благодійним фондом «Корона князів Острозьких» та Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником, фахівці якого, власне, і проводили реставрацію.

І от, після чотирьох років копіткої праці реставраторів, 10 грудня картина повернулася до Рівненського обласного краєзнавчого музею. Сьогодні її офіційно представили глядачеві.

- Для українців "Битва під Оршею" — не просто картина, це нагадування, що перемогти московитів можливо. Обов'язково зайдіть у музей, подивіться на це батальне полотно, - зауважив голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, який зі своїм заступником Віталієм Ундіром завітали на презентацію.

 

Голова РОР також подякував голові фонду "Корона князів Острозьких" Робетасу Габуласу за фінансову підтримку

реставраційних робіт.

Історична довідка про картину «Битва під Оршею» Юзефа Менціна-Кжеша. Це масштабне батальне полотно розміром 3 на 1,5 м. На ньому зображена битва під містом Орша – сьогодні це територія білорусі. Тоді, 8 вересня 1514 року, на берегах Дніпра у протистоянні зійшлися об'єднане військо з поляків, литовців та українців на чолі з князем Костянтином Івановичем Острозьким та московське військо, метою якого було загарбати землі сучасних України та білорусі. Незважаючи на чисельну перевагу московитів, вони зазнали нищівної поразки від об’єднаного війська.