11-05-2021

Департамент спотикання: на «бюджетній» комісії виникли дискусії з приводу новоствореної структури ОДА

Дискусія з приводу створення нового департаменту облдержадміністрації відбулася сьогодні під час засідання постійної комісії облради з питань бюджету, фінансів та податків.

Річ у тім, що одне із питань порядку денного, яке на розгляд комісії подала облдержадміністрація, стосувалося передачі бюджетних призначень двох управлінь (з питань надзвичайних ситуацій та охорони здоров'я) до одного нещодавно створеного структурного підрозділу ОДА, який має назву департамент цивільного захисту і охорони здоров'я населення  Рівненської облдержадміністрації.

Іншими словами, своїм розпорядженням ще в березні  голова ОДА об'єднав два  управління в один департамент.

Однак у депутатів постійної комісії виникла низка питань до колег з ОДА щодо цих змін. І стосувалися вони не лише доцільності такого об'єднання. Адже йдеться не тільки про майбутнє низки обласних комунальних установ та підприємств, а й про механізми їх подальшого фінансування.

- Складається враження, наче мама привела до дітей нового тата і поставила їх перед фактом, що родина буде жити з ним, нічого при цьому  у дітей не запитавши. Якщо в ОДА все вирішили, і створений новий департамент, то до чого тут ми? Чому нас, членів бюджетної комісії,  не покликали і не повідомили про реорганізацію і її особливості? Щоб розглядати таке питання, його потрібно вивчити. Оскільки ми - депутати, то давайте радитися, а не просто голосувати,  – зазначив депутат Володимир Петрів.

Цікавила депутатів і доцільність таких змін з огляду на особливості періоду пандемії. Адже йдеться про подальше функціонування низки стратегічних у час епідемії медзакладів, серед яких - і низка комунальних підприємств обласної ради.

- Проводити такі реформи під час епідемії ковіду – це не зовсім правильно. Внаслідок цього постраждають люди, відбудуться скорочення. Вважаю, що та структура яка існує зараз, правильна, і має право на подальше функціонування. Об’єднання ж згаданих управлінь не є логічним. Тим паче у такий складний час, - зазначив заступник голови обласної ради Олексій Бучинський, зауваживши, що у жодній з інших областей України створення таких департаментів шляхом об’єднання згаданих управлінь не відбувалося.

Зі свого боку, представники облдержадміністрації вдалися до своєрідного тиску, заявивши, що в разі, якщо комісія не підтримає це питання, фінансування галузей буде призупинено.

Однак перекладати відповідальність  на депутатів профільної комісії в цьому випадку неправильно, вважають в обласній раді.

Адже - і це прозвучало під час засідання, відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 12 січня 2011 року №18, яка регулює процедуру і механізм таких бюджетних призначень, передача їх від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого справді здійснюється розпорядженням місцевої держадміністрації за погодженням з відповідною бюджетною комісією. Проте  в зазначеному урядовому документі є важливе уточнення: згідно з п. 8 цієї постанови, передача бюджетних призначень до новоутвореного головного розпорядника бюджетних коштів здійснюється тільки шляхом внесення змін до рішення про місцеві бюджети. Тобто питання потрібно вирішувати на сесії обласної ради.

У підсумку, заслухавши різні думки, комісія лише взяла інформацію до відома. До розгляду питання члени комісії готові повернутися згодом, після його доопрацювання.

Адже, як наголосив голова комісії Ігор Ясенюк, завдання депутатів – не просто голосувати, а ретельно опрацьовувати питання та ухвалювати в результаті зважені й відповідальні рішення.