13-06-2024
Цифрова безбар'єрність: як зробити інформацію доступною для кожного українця
На Рівненщині стартував тренінг "Забезпечення доступності публічних онлайн-ресурсів".
Усі знають, що таке фізична безбар'єрність. Це, зокрема, просторова доступність маломобільних громадян до різних послуг та сервісів.
Однак є безбар'єрність цифрова, коли кожна людина, незалежно від своїх фізичних та інтелектуальних можливостей має вільний доступ до інформаційного контенту. Зокрема, інформаційних ресурсів органів влади.
І над цим уже кілька років працюють фахівці Міністерства цифрової трансформації України в межах "Проєкту підтримки Дія", який впроваджується Програмою розвитку ООН UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та за підтримки уряду Швеції.
У 2022 року в Україні було затверджено стандарт ДСТУ EN 301 549:2022 "Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ", який відповідає європейським вимогам.
Це не лише норми, які наближають нас до ЄС, а й вимога часу. Адже, на жаль, як наголошують організатори тренінгу, через війну кількість маломобільних користувачів веб-ресурсів в Україні лише зростатиме.
У той же час, збільшується і запит на цифрові ресурси органів влади.
Так, у 2023 році 51% українців скористалися урядовим веб-порталом "Дія". Тоді як у 2020 таких користувачів було учетверо менше.
Разом із тим, на сьогодні лише 22 зі 100 офіційних веб-ресурсів відповідають необхідним вимогам цифрової безбар'єрності.
Тож працювати є над чим.
Учасники тренінгу вчитимуться створювати такий інформаційний контент, який буде придатним для кожного користувача, незалежно від того, чи людина чує, чи бачить, чи може фізично користуватися клавіатурою тощо. А таких, за світовою статистикою, 15-20% населення. При цьому йдеться про користування всіма без винятку гаджетами.