30-06-2021

Центр служби крові в приватні руки поки не віддаватимуть

До Рівненської обласної ради звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Біофарма» з проханням надати в оренду нерухоме майно обласної ради. Йдеться про комунальне підприємство «Рівненський обласний центр служби крові».

Приватне підприємство має намір реалізувати у Рівненській області інвестиційний проєкт з виготовлення плазми крові. Для цього просить обласну раду надати в оренду на 20 років приміщення центру, щоби зробити там реконструкцію та встановити відповідне обладнання. Крім того, товариство готове взяти на себе зобов’язання працевлаштувати працівників центру служби крові. 

Це питання на своєму засіданні ще у березні цього року розглянула профільна постійна комісія обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства.

Зауважимо, що керівник підприємства «Рівненський обласний центр служби крові»  Ліна Михальчук виступила проти пропозиції «Біофарма». Вона наголосила, що в центрі уже впроваджені сучасні та інноваційні технології заготівлі якісних компонентів крові і вони відповідають європейським стандартам.

«Дороговартісне обладнання в наш центр закуповується як за власні кошти, так і береться в безкоштовне користування на правах оренди та суборенди. Всі комплектуючі та розхідні матеріали до обладнання закупляються за державні кошти і безкоштовно надаються для закладу. Окрім того, на 2021 рік заявлена загальна сума на придбання медичних товарів за державний кошт складає 6,3 млн грн», - додала Ліна Михальчук.

Заслухавши доповідачів, на своєму березневому засіданні комісія прийняла рішення відмовити ТОВ «Біофарма» надати в оренду будівлю головного корпусу обласного центру служби крові. Головний аргумент - це приміщення потрібне підприємству для здійснення статутної діяльності, а саме заготівлі крові та виготовлення її компонентів.

Однак пізніше депутати повернулися до цього питання і вирішили розглянути усі можливості реалізації проєкту. Для цього делегація з Рівненщини відвідала Черкаський обласний центр служби крові, який у 2018 році «Біофарма» взяла в оренду. 

Ознайомчий візит здійснили голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Юрій Білик, керівник відділу з питань спільної власності територіальних громад та економічного розвитку виконавчого апарату обласної ради Юрій Нілабович, радники голови обласної ради Микола Лобчук і Юрій Лазаревич, заступник керівника департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Олена Гандзюк та представник центру служби крові Іван Рябченко.

Рівняни мали змогу пересвідчитися, що після "вливання" приватного капіталу, центр служби крові у Черкасах перетворився на сучасний та зручний медичний простір. Тут використовують новітнє обладнання, впроваджують сучасні методи обстеження, відповідно до стандартів Євросоюзу, адже мають необхідні сертифікати. Це дає змогу продавати компоненти крові у 36 країн світу. У центрі працює система моніторингу з сигнальним оповіщенням, що забезпечує цілодобовий контроль температурного режиму та якість зберігання компонентів донорської крові. 

У підсумку представники обласної ради відзначили високий рівень роботи ТОВ «Біофарма». Однак, на їхню думку, на даний час передавати КП «Рівненський обласний центр служби крові» в оренду товариству передчасно.

"На жаль, наші комунальні медичні підприємства не мають достатнього фінансування, щоб купувати компоненти крові у приватної фірми, адже їх вартість у кілька разів вища. Після медичної реформи в Рівненській області з 2021 року функціонує лише один заклад, який проводить заготівлю крові та її компонентів. І це доступно для наших медичних установ. Натомість, якщо ми передамо наш центр служби крові в приватні руки, є ризик, що виникатимуть проблеми із забезпеченням наших закладів охорони здоров’я компонентами крові, особливо в ургентних ситуаціях", - вважає голова постійної комісії Юрій Білик.

Він також додав, що в разі достатнього фінансування, обласні комунальні медичні підприємства Рівненщини також зможуть закуповувати кров в приватних фірм. Тоді до питання передачі Рівненського центру служби крові в оренду приватному товариству можна буде повернутися. 

Більше фото - за посиланням.