21-12-2021

Бюджет Рівненщини-2022 знову буде «соціальним»

Головний фінансовий документ Рівненщини на 2022 рік продовжують опрацьовувати в обласній раді. Після бюджетних слухань, які відбулися напередодні, депутати зібралися на засідання постійних комісій, щоби детальніше розглянути проєкт бюджету, зокрема, за галузями. Документ презентувала директор департаменту фінансів облдержадміністрації Лідія Біляк.

Зокрема, вона ознайомила депутатів з основними прогнозованими показниками бюджету Рівненщини на 2022 рік, зазначивши, що так само, як і в останні кілька років, його можна назвати «соціальним».

Головними джерелами наповнення бюджету Рівненщини є власні доходи (60,8%). Їх очікують на рівні 1,2 млрд грн. 24% складають субвенції, решту 15,2% в структурі власних доходів – це дотації.

Основні джерела надходжень – це традиційно податок на доходи фізичних осіб (88%) або понад 1 млрд грн. Майже 7% складає податок на прибуток, 2% - плата за вісім видів ліцензій, 1,6% - плата за воду, 1,2% - плата за надра, решта – інші податки.

Проаналізували також джерела наповнення спеціального фонду обласного бюджету, де найбільшу суму – 584,1 млн грн складає субвенція на будівництво і ремонт доріг.

Депутати також мали можливість ознайомитися з переліком основних платників податків Рівненщини, на яких, по суті, тримається бюджет області. А це кілька десятків приватних, а також комунальних підприємств різних галузей економіки.

Якщо ж говорити по галузям, то в структурі видатків обласного бюджету Рівненської області на 2022 рік (а це понад 1,7 млрд грн) левову частку займає галузь освіти, видатки на яку плануються в розмірі понад 1 млрд грн (1087,2 млн). На другому місці – соціальний захист 209,6 млн грн (12%). На третій позиції за видатками – галузь охорони здоров’я з цифрою в 165,8 млн грн (9,5%).

На культуру і мистецтво в структурі видатків передбачено 139,3 млн грн (8%), на фізичну культуру і спорт – 74,5 млн грн, решта – це кошти на державне управління та інші видатки.

Говорили під час засідань і про головні статті витрат . За даними департаменту фінансів ОДА, понад 70 % загального фонду обласного бюджету витрачатимемо на оплату праці і виплату нарахувань. А це понад 1,2 млрд грн. 183,3 млн грн або 10,5% - це видатки на комунальні послуги та енергоносії.

До слова, з 1 січня мінімальна заробітна плата в Україні зросте до 6,5 тис грн., а з 1 жовтня 2022 року – до 6,7 тис грн.

Крім того, з 1 січня зросте розмір посадового окладу працівників І тарифного розряду єдиної тарифної сітки до 2893 грн, а з 1 жовтня ще до 2982 грн.

Також, у 2-2,5 рази зросли  стипендії для студентів ПТУ та вишів. До прикладу, студенти ПТУ отримуватимуть 1250 грн на місяць замість 490 грн, студенти передвищої фахової освіти 1510 грн замість 980 грн.

Тож в проєкті бюджету області на 2022 рік довелося закласти кошти і на це.

Після презентації, представники комісій мали можливість зробити зауваження та внести свої пропозиції. Так, депутати постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства зауважили, що в проєкті обласного бюджету є критичне недофінансування медикаментозної підтримки людей з орфанними (рідкісними) захворюваннями, зокрема, муковісцидозу. Сума, закладена на 2022 рік, чи не удвічі менша від необхідної, а потреба на сьогодні складає щонайменше 3,5 млн грн. Рекомендували депутати-«медики» віднайти фінансовий ресурс і для молодих людей, яким встановили діагноз «розсіяний склероз». Для початку депутати пропонують виділити 200 тис грн, щоб спрямувати їх на потреби цих хворих вже на початку наступного року, а упродовж 2022-го ще додати кошти.

Варто зауважити, що в проєкті бюджету не виділено коштів на капітальні видатки. Як пояснила Лідія Біляк, їх розподілятимуть упродовж року.

Опрацювали і планове фінансування обласних програм, зафіксувавши поки контрольні цифри, які, залежно від поточних надходжень та фінансової ситуації, упродовж року будуть також коригуватися.

Відтак депутати 9 постійних комісій мали сьогодні можливість опрацювати головний фінансовий документ Рівненської області на 2022 рік, вказати на недоліки та внести корективи.

Як ми повідомляли, вже завтра 22 грудня свої пропозиції до проєкту бюджету внесуть депутати профільної постійної комісії – з питань бюджету, фінансів та податків, щоб на сесію 23 грудня вийти з остаточним варіантом цього документу.