08-04-2025
Антикорупційне законодавство: службові повноваження та дії службовця на власний розсуд
Антикорупційне законодавство передбачає, що державні службовці та посадовці мають діяти чесно та неупереджено. Але іноді їм доводиться приймати рішення, де можна діяти по-різному — на власний розсуд. Це називається дискреція.
Дискреційні повноваження — це коли посадовець має кілька варіантів дій або взагалі може не діяти, і сам вирішує, що саме робити. Такі повноваження можуть створювати ризик конфлікту інтересів, особливо коли службовець має приватний інтерес (наприклад, родич працює під його керівництвом).
Наприклад:
У підпорядкуванні директора державного підприємства «Державний заклад культури» (посадова особа юридичної особи публічного права) працює його дружина. Статутом підприємства передбачено, що його директор визначає умови оплати праці працівників та застосовує заходи матеріального заохочення, накладає на працівників стягнення.
Положенням про преміювання, що діє на підприємстві, передбачено, що:
директор на власний розсуд вирішує питання щодо доцільності матеріального заохочення (преміювання) працівників;
директор своїм наказом визначає конкретний розмір премії для працівника залежно від його особистого внеску в діяльність підприємства.
У цій ситуації у директора підприємства наявний приватний інтерес (зумовлений спільною роботою з членом сім’ї) у сфері виконання службових повноважень, який може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття рішень або на вчинення/невчинення дій під час виконання ним повноважень стосовно своєї дружини.
Дискреційні повноваження наявні.
Більше прикладів і роз’яснень — за посиланням від НАЗК: wiki.nazk.gov.ua – Конфлікт інтересів та його складові