15-07-2025
Антикорупційне законодавство: що треба декларувати підприємцям (ФОПам)
Особи, які займаються підприємництвом як ФОПи та є суб’єктами декларування, повинні вказувати у своїй антикорупційній декларації майже всю інформацію про своє майно, доходи та витрати – як для бізнесу, так і для особистих потреб. Про це нагадують у НАЗК.
Майно для бізнесу
У декларації обов’язково потрібно вказувати нерухомість, транспорт, інше цінне майно, яке було куплене для ведення бізнесу. Це стосується як самого декларанта, так і членів його сім’ї.
Доходи ФОП — незалежно від суми
Підприємницькі доходи теж мають бути задекларовані. Усі прибутки, отримані від бізнесу, вказуються у розділі 11 «Доходи». Неважливо, скільки саме ви заробили — 5 тисяч чи 500 тисяч — у декларації має бути загальна сума валового доходу. Джерело доходу можна зазначити як себе самого.
Витрати — як для бізнесу, так і для себе
Усі витрати та угоди, пов’язані з купівлею майна (незалежно від того, для бізнесу чи для дому), треба декларувати.
Зокрема, це стосується об’єктів, що відображаються в таких розділах декларації:
- розділ 3 «Об’єкти нерухомості»;
- розділ 4 «Об’єкти незавершеного будівництва»;
- розділ 5 «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)»;
- розділ 6 «Транспортні засоби»;
- розділ 7 «Цінні папери»;
- розділ 8 «Корпоративні права»;
- розділ 10 «Нематеріальні активи».
Приклад. Якщо посадовець, який займається сільським господарством, у звітному році купив комбайн вартістю понад 151 400 грн, то таку покупку потрібно внести в декларацію. Комбайн слід зазначити в розділі 6 «Транспортні засоби».
Оскільки саме декларант (а не його родичі) купив техніку цього року і її вартість перевищує встановлений поріг, також потрібно вказати суму витрат і сам факт покупки у розділі 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування».
Або ж, якщо ви оплатили поїздку за кордон для відпочинку, і ця сума перевищує 151 400 грн — вона також вноситься до декларації як особиста витрата - розділ 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування».
Так само рекомендують вказувати всі витрати, які здійснив ФОП протягом звітного періоду — особливо, якщо він на загальній системі оподаткування.
Більше прикладів і роз’яснень — на офіційному порталі НАЗК: wiki.nazk.gov.ua.