19-02-2024

19 лютого - День Державного герба України

Про цікаву історію хреста із тризубом (на фото) на своєму Telegram-каналі розповів голова обласної ради Андрій Карауш.

У серпні 1962 року робітники, які розбирали зруйновану комуністами церкву в селі Моквин Березнівського району, знайшли пакунок. У ньому було Євангеліє, дві фотографії отамана Тараса Бульби-Боровця та металевий наперсний хрест з тризубом у центрі.

Душпастирем у цьому селі служив колишній полковник Армії УНР Михайло Павловський, який виконував функції військового священника УПА, мав псевдо "Полковник" і був знайомий з Бульбою-Боровцем. Історичні дані вказують, що за його активної участі відбулася перша присяга УПА на Волині 25 квітня 1943 року, це було біля села Тростянець на Костопільщині. 

Доля самого священника невідома й до сьогодні. Його затримали співробітники Рівненського УМДБ наприкінці 1944 року, доньку взяли у заручниці, а йому наказали вийти на штаб І. Литвинчука "Дубового" та підвести його під оперативний удар. Але Михайло Павловський зумів відірватися від агентів, які його супроводжували, та зв’язався з повстанцями. Ймовірно, загинув у одному з боїв на Поліссі навесні або влітку 1945 року.

У 1977 році наперсний хрест передали з обласного управління КДБ до фондів нашого обласного краєзнавчого музею. Його записали до головної фондової книги з таким формулюванням: 

"Належав бандерівському військовому священику із банди "Дубового" Михайлу Павловському. Був знайдений при розчистці церкви у селі Моквин…"

- У цього хреста із тризубом - своя історія і вона драматична. Але це те минуле, яке треба знати. Знаймо про своє, шануймо героїв, - зауважив голова РОР.